AKTEK KLİMA CHİLLER SOĞUK HAVA SERVİSİ VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

KLİMA, CHİLLER, HAVALANDIRMA VE ISI POMPASI İLE İLGİLİ SERVİS VE HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINIZ İÇİN :  0212 237 10 58 - 7/24 KESİNTİSİZ HİZMET

Anasayfa


     Soğutma Kulesi

   
 Sipariş        Detaylar
 
 
Detaylar

SU SOĞUTMA KULESİ

ENSOTEK SU SOĞUTMA KULESİ

Su soğutma kulesi;  tesisten ısınarak gelen sıcak suyun bir kısmını buharlaştırıp atmosfere atarak soğutan, gerekli sıcaklığa ulaşmış kalan kısmını ise tesise kullanılmak üzere geri gönderen bir ısı uzaklaştırma ünitesidir. 

Su soğutma kuleleri genellikle klima sistemleri, elektrik üretim tesisleri, üretim prosesleri gibi yerlerde soğutulmuş su elde etmek için kullanılır.

KULE ÇALIŞMA PRENSİBİ

Su soğutma kuleleri çalışma prensiplerine göre karşı akışlı ve çapraz akışlı kuleler olmak üzere ikiye ayrılır. Karşı akışlı su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı süzülürken hava aşağıdan yukarı hareket eder. Çapraz akışlı su soğutma kulelerinde su yukarıdan aşağı inerken hava akımı yataydır. Son yıllarda cebri çekişli karşı akışlı kuleler tercih edilmektedir.     

 

Cebri Çekişli Karşı Akışlı Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Karşı akışlı cebri çekişli tip su soğutma kulelerinde, işletmeden ısınıp gelen su, özel olarak imal edilmiş su dağıtım sistemi ve fıskiyeler yardımı ile kulenin tüm kesitine yukarıdan aşağı doğru homojen olarak püskürtülür. Püskürtülen su kütleleri, kule dolguları arasından süzülerek parçalanır. Dış ortamın nemine sahip hava, motor fan grubu yardımı ile dolgular üzerinden aşağıdan yukarıya doğru emilir. Dolgu soğutma yüzeyinde hava ile buluşan su; havaya ısı verir ve bir kısmı buharlaşarak soğur. Soğuyan su; kule soğuk su havuzunda toplanarak işletmeye gönderilir. Suyun buharlaşması sonucu nemi artan hava (doyma oranına yakın), kulenin en üstünde bulunan fan bacasından atmosfere atılır. 

Termodinamik esaslarına göre; buharlaşan her bir gram suyun faz ( Hal ) değişimini gerçekleştirebilmesi için yaklaşık 540 Kalori enerji sistemden emilir.  

Bu yaklaşımla; sistemde dolaşan suyun  her 6 ºC soğuması için yaklaşık su debisinin % 1’ nin buharlaşması gerekmektedir.

Bu miktar aşağıdaki formülle hesaplanabilir;

Buharlaşma Miktarı (/h) = 0.00085 x 1.8 x Debi (/h) x (Tg—Tç)

 

Cebri Çekişli Çapraz Akışlı Su Soğutma Kulesi Çalışma Prensibi

Su debisi saatte 0-1450m³/h arasındaki kuleler paket tip su soğutma kulesi olarak adlandırılır. Paket tip kuleler, kurulduktan sonra gerektiğinde kolayca kaldırılıp taşınabilecek modüler bir yapıya sahiptirler.

Su debisi saatte 0-1450m³/h arasındaki kuleler paket tip su soğutma kulesi olarak adlandırılır. Paket tip kuleler, kurulduktan sonra gerektiğinde kolayca kaldırılıp taşınabilecek modüler bir yapıya sahiptirler.

Kulelerimiz; kullanılan malzemelerin (CTP, PVC, PP, paslanmaz çelik vb) birbirine uyumu ve korozyon dayanımından dolayı çok uzun ömürlüdür. Alternatiflerine göre işletme ve bakım giderleri düşüktür. Saç kuleler gibi her yıl boya ve bakım gerektirmez.

 
 
Talep Formu
İsim
Sipariş Miktarı
E-Mail
Telefon
İl
Adres
Kargo Tercihi
Mesaj