AKTEK KLİMA CHİLLER SOĞUK HAVA SERVİSİ VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

KLİMA, CHİLLER, HAVALANDIRMA VE ISI POMPASI İLE İLGİLİ SERVİS VE HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINIZ İÇİN :  0212 237 10 58 - 7/24 KESİNTİSİZ HİZMET

Bilgi Bankası

♦ Klima alırken nelere dikkat etmem gerekir?

Kalitesini kanıtlanmış ürünler tercih etmeniz ilk ilkeniz olmalıdır. Klimanızı uzun yıllar kullanabilme amacı ile satan firmanın tüketici memnuniyeti ilke edinmiş, tüketicisini bilgilendiren, keşif ve montaj hizmetini sorunsuz gerçekleştirebilen, servis ağı güçlü, kaliteden taviz vermeyen bir firma olmasına dikkat edilmelidir.


 ♦ Hangi kapasitedeki klimayı seçmeliyim ?

Isıtılması ve soğutulması düşünülen alanın ısı kayıplarının ne kadar olduğu, bu alanın yalıtımı ve hangi model klimanın kullanılması gerektiği önemlidir. Klimaların performansı, ısıtma ve soğutma kapasiteleri (BTU) binanın yapısına, iç ve dış ortam şartları gibi birçok parametreye bağlıdır ve mutlaka uzman kişiler tarafından hesaplanmalıdır. Teknik etüt yapılmadan kullanılan cihazlardan tam verim alınamayacağı gibi maliyet ve işletme bedelleri de daima yüksek olacaktır. 
 

♦ Tek bir klima cihazı ile aynı anda iki odayı - alanı soğutup ısıtabilir miyim?

Tek bir cihaz yardımı ile, bir iç ve bir dış üniteden oluşan klima ile iki farklı odanın ısıtılıp, soğutulması tavsiye edilmiyor tabi ki bu klima multisplit sistem ( bir dış ünite ve 1-2-3-4 iç üniteden oluşan cihazlar) olduğunda bu durum geçerli değildir. İki odanın tek kapısı olması ya da biri, birine yakın olmaları bir nevi çözüm olabilir, bu durumda klimanızın da kapasitesini göz önüne almalısınız. Klima her iki odaya yetecek kapasitede olmalı. Doğal olarak hava akımı bir odadan diğerine geçecektir, tek sorun iki odadaki sıcaklık ve soğukluk derecelerindeki farklılık olacaktır.


♦ Nedir şu inverter teknolojisi denilen şey ?

Inverter klima oda yüküne bağlı olarak kompresör devrini kontrol edip soğutma/ısıtma kapasitesini değiştirebilen klimadır.


♦ Neden split klima kullanımı dünya çapında çok yaygın ?

Split Klimalar dünya çapında yaygın olarak kullanılmakta. Özellikle Avrupa ve Japonya’da ilk tercihtirler. Split klimaların yaygın olarak kullanılmasındaki başlıca nedenler; teknoloji, alan, ses seviyesi ve enerji tasarruflu olmalarıdır.


♦ Klimamı ısınma amaçlı kullanırken nasıl en iyı şekilde verim alabilirim?

- Klima cihazınızın ısınma sezonu öncesi bakımını yaptırınız.
- Dışarıdan gelen soğuk hava kaynaklarının yalıtımını yaptırınız. 
- Pencere ve kapılarınızda hava sızdıran yerleri belirleyin. 
- Kış aylarında pencerelerinizin perdelerini kapalı tutunuz. 
- Gündüzleri, güneş ışığını doğrudan alan pencerelerinizi açık tutunuz. 
- Ev - Bina yalıtmak için cam yünü, plastik köpük gibi malzemeler kullanın. 
- İç mekan sıcak hava kaçaklarını önleyin.
- Klimanızda gece-gündüz ve saatlere göre ayar yapma olanağı sağlayan otomatik
control sistemlerini kullanın.

♦ En iyi ve en kaliteli klima hangisi ?

En iyi klima amacınız ve bütçenize en uygun olan klimadır. Günümüzde klima üreticileri tarafından kullanılan teknolojiler temelde aynıdır. Bir çok zaman cihazların fiyatını yakından etkileyen kriter, klimada bulunan ek özelliklerdir. Satın almadan önce cihazınızda olmasını arzu ettiğiniz özellikleri gözden geçirin. Örneğin klimanızın çalışma ortamı sterilse, yüksek filtreleme özelliği taşıyan bir cihaza odaklanmanıza gerek yok. Diğer bir örnek eğer cihazınızı sadece soğutma amaçlı kullanmayı düşünüyorsanız ve çalışma aralığı kısa ise inverter klima satın almanız amacınıza uygun olmayacaktır.


♦ VRV ve VRF Sistem klima nedir?

Temelde aynı teknolojinin üretici firmalar tarafından farklı isimle adlandırılmış olan sistemlerdir.

VRV (Variable Refrigerant Volume) Değişken Soğutucu Akışkan Debisi. VRV Daikin Klima Teknolojileri Tarafından geliştirilen ve patenti alınan isimdir. Bi nedenden dolayı VRV ibaresi telif hakları Daikina ayittir.

VRF (Variable Refrigerant Flow) Değişken Soğutucu Debili Sistem.

VRV, VRF Sistemin geliştirilmesindeki amaç günümüz akıllı binalarının ihtiyacını tam olarak  karşılayabilmektir.

Modüler yapılarıyla çok katlı bir binadan , bir tek villaya kadar her türlü yapılarda tam bağımsız kontrol imkanı sağlamaktadır.

Bu Sistem Inverter teknolojisi ve değişken gaz debisi sayesinde yüksek oranda enerji tasarrufu sağlamaktadır.


♦ Klimanın saatlik elektrik tüketimi nekadardır ?

Klimanızın saatlik elektrik tüketimini çok kolay bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Farzedelim klimanız 5000 BTU ve SEER 10 Mevsimlik Enerji Verimlilik Oranı SEER 10. Kısacası klima cihazınız 10 BTU/Wh kullanmakta. Buna bağlı olarak hesaplama şu şekilde yapılır; 5000BTUh / 10 SEER= 500 Wh. Klimanızın saatlik enerji tüketimi 500 Watt olacaktır.


♦ İkinci el klima satın almadan önce nelere dikkat etmeliyim?

Klimanın genel durumunu gözden geçirmek dikkat edilecek en önemli husustur. Herhangi bir darbe izi, iç yada dış bağlantılarında çatlaklar gözlemliyorsanız bu cihazı tercih etmeyiniz.

 ♦ Klima İhtiyacınızı Hesaplama Yöntemi  

Klima Hesabı yapılırken dikkat edilmesi gereken birçok alt özellik ve etmen vardır.

Klima Hesabını kendi kendinize yapmanız tam olarak doğru sonuçlara ulaşmanızı sağlamayacak olsada, bu konuda klima hesabını daha kesin sonuçlarla yapması için klima servisinize veya klima merkezinize sormanız gerekse de aşağıda örnek olarak basit ayrıntılarla klima hesabı anlatılmıştır.

Klima Hesabının Ayrıntıları ve Örneklemeler

Oda metrekaresini 2,2 ye bölüp 1000 ile çarparsanız yaklaşık soğutma ihtiyacını bulabilirsiniz.
22,46/2,2 *1000 = 10209 btu/h buda demektirki 12000 btu/h yeterlidir.

Biraz daha teknik olan pratik klima hesabına görede (keşif ekipleri bunu kullanır)

Oda m2 si bölge katsayısı ile çarpılır, kişi sayısı içinde kişi başı 600 Btu/h eklenir. Aydınlatma gücü 500W ın üzerindeyse her 1W için 3,412 btu/h eklenir.

Bölge katsayıları şöyledir:

  • Akdeniz:445
  • Doğu Anadolu:308
  • Ege:423
  • Güneydoğu Anadolu:462
  • İç Anadolu:346
  • Karadeniz:385
  • Marmara:385

Klima Hesabı Nasıl Yapılır?

Ege'de oturduğunuz varsayarsak klima hesabı;
22,46 x 423 = 9500 Btu/h
4 kişi için = 4 x 600 = 2400 Btu/h
Aydınlatmanızın 500W üzerinde olduğunu düşünmüyorum bunun için ilave yapmıyoruz.

9500 + 2400 = 11900 Btu/h buda demktirki 12000 Btu/h yeterlidir.

(gerekenden fazla kapasiteli klima kullanmak hem elektrik tüketimini arttırır hemde kapasite büyüdükçe fanda büyüdüğünden sesden daha fazla rahatsız olursunuz)

A sınıfında enerji tüketimi daha azdır. Size katkısı ne kadar kullandığınıza bağlıdır.

Eviniz, işyeriniz için en uygun klima hesabı yapmak için çağrı merkezlerimizi arayabilir uzman ekiplerimizden teknik destek alabilirsiniz.

                                                         

 

                                              facebook&twitter