UZMAN CHİLLER SERVİSİ

Site Haritası
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi2
Bugün Toplam20
Toplam Ziyaret120905
Saat
AKTEK KLİMA CHİLLER SOĞUK HAVA SERVİSİ VE MÜHENDİSLİK HİZMETLERİ

KLİMA, CHİLLER, HAVALANDIRMA VE ISI POMPASI İLE İLGİLİ SERVİS VE HER TÜRLÜ İHTİYAÇLARINIZ İÇİN :  0544 537 23 15 / 0553 210 78 78 - 7/24 KESİNTİSİZ HİZMET

Klima Bakımı Ve Önemi

KLİMA BAKIMI


Lejyoner Hastalığı (Klima Hastalığı)

            

 Lejyoner Hastalığı, Legionellaceae ailesinden L. Pneumophilia adlı bakterinin neden olduğu pnömoni yani zatürre hastalığı olarak tanımlanır.

Hastalığa neden olan bakteri 1977 yılında Philadelphia’da Lejyonerlerin toplantısı sırasında ortaya çıkan salgınla birlikte ortaya konulmuş ve bu nedenle Legionella adı verilmiştir.

Bakteri nemli ortamlarda ve akarsu ya da göllerde yaşar ve bu ortamlarda uzun süre canlılığını koruyabilir. Bakteri bu özelliği nedeniyle klima sistemlerinde de yaşayabilmekte ve bu sistemde oluşan aerosollerin ortamda bulunan insanlarca solunması sonucu akciğere yerleşerek hastalığa neden olmaktadır. Hastalığa halk arasında klima hastalığı denilmesinin sebebi de budur. Hastalığı neden olan bakteri büyük oteller ya da buna benzer kuruluşların su sistemlerine doğal kaynaklardan bulaşabilir ve bu sistemler içerisinde bakım ve dezenfeksiyon koşullarına uyulmadığı takdirde üreyebilir. Su sisteminde üreyen bakteriler su boruları, banyo armatürleri gibi çeşitli ortamlarda üremelerin devam ederek suyun kullanımı sırasında oluşan aerosollerin solukla akciğere alınması sonucu hastalığa neden olur.

Hastalık daha kronik akciğer veya karaciğer hastalıkları, kanserler, şeker hastalığı, alkolizm, yoğun sigara kullanımı neticesi savunma sisteminin zayıflaması sonucu ortaya çıkar yani bu sayılan durumlar lejyoner hastalığı için risk faktörü olarak kabul edilebilir.

Lejyoner Hastalığına karşı önlem (Klima  Bakımı)

Uzun süreli kullanılmayan veya tam tersi uzun müddet çalışan klima cihazlarının filtre bölümünde biriken toz, pislik birikintilerinin temizlenmemesi durumunda klima cihazı sürekli olarak aynı hava sirkülasyonunu yapacağı için burada biriken tozu ve bakterileri yeniden klimanın çalıştığı ortama salacaktır. Klimanızın ürettiği bu bakteri dolu havayı solumak istemiyorsanız mutlaka senede en az iki defa periyodik klima bakım işlemini gerçekleştirmelisiniz

Klima Bakımının Faydaları 

● Periyodik bakım sırasında yapılan temizliklerle işletme giderleri azalır.
● Periyodik olarak yapılan temizlikler ve olası arıza nedenleri giderildiğinden dolayı bakım
giderleri azalır.
● Periyodik bakım ile ısı değiştiricilerde kirlilik nedeniyle oluşan verim düşüklükleri önlendiği
için ısıtma ve soğutma yüklerinin karşılanması daha kısa süreli çalışmalar ile sağlanabilir. Bu
sayade cihazların ömrü uzar.
● Periyodik bakım sırasında ömrünü dolduran parçalar arızaya neden olmadan değiştirildiği
için sistemden kesintisiz yararlanabilinir.
● İşletme teknik personeli üzerinde arızalı sistemlerin yaratmış olduğu stres kalkacağından
işletme personelin verimliliği artacaktır.
● Yapılan düzenli bakım sisteminizin ömrünü uzatacaktır.
● Yapılan düzenli bakım ile arıza oranları düşürüldüğü için sisteminizin arızalar nedeniyle
kesintiye uğramasından doğacak kayıplarımız önlenecektir.